ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu (AAT)

ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu (AAT), 1986 yılında astronomiye ve bilime meraklı bir grup öğrenci ve akademisyenin Halley kuyruklu yıldızını gözlemlemek amacıyla bir araya gelmesi sonucunda kurulmuştur. Topluluğumuz faaliyetlerini 30 yılı aşkın süredir ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğüne bağlı olarak Fizik Bölümü Binası içerisinde yer alan topluluk odasında devam ettirmektedir. Topluluk üyelerimizi ise başta ODTÜ öğrencileri ve akademisyenleri olmak üzere tüm gök bilimi meraklıları oluşturmaktadır. Topluğumuzda hem üyeliklerde hem de topluluğumuz bünyesinde gerçekleşen etkinliklere katılımlarda gönüllülük esastır. ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu olarak amacımız, gönüllülük esasına dayalı bir çalışma ile ülkemizdeki gök bilimi meraklıları ve ilgili kurumlarla iş birliği içinde olarak ülkemizdeki gök bilimi çalışmalarını geliştirmek ve bu alanda öncü bir kuruluş olmaktır. Topluluğumuz bu belirtilen amaçlar doğrultusunda birçok etkinlik düzenlemektedir.

Gözlemler:

Gökyüzü şartlarının elverişli olduğu zamanlarda uygun gözlem araçları kullanarak çeşitli gözlemler yapmaktayız. Bu etkinliklerimizde Güneş, Ay, Satürn, Jüpiter, Venüs, Mars gibi gök cisimleri başta olmak üzere yıldız, doğal ve yapay uydu gözlemleri de gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda topluluk olarak ışık kirliliğinden daha uzak yerlerde gözlem yapmak amacıyla geziler düzenliyoruz.

Seminer ve Atölyeler:

Topluluk olarak düzenli aralıklarla astronomi ve bilimle ilgili seminer ve atölyeler düzenleniyoruz. Bunların yanı sıra, belgesel ve film gösterimleri, fizik bölümüne yeni giriş yapmış öğrenciler için ‘Genç Fizikçiler Hoş Geldiniz’ ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel ‘Bilim Dünyasında Kadın Olmak’ isimli seminerler de düzenlediğimiz etkinlikler arasında yer almaktadır.

Konferanslar:

ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu olarak gerek tek başına gerek başka topluluklar ve kuruluşlar ile yıl içerisinde çeşitli konferanslar düzenlemekteyiz. Bu konferansların hepsi konu ve içerik bakımından Türkiye’de ilk kez düzenlenmiş olup alanında öncü etkinliklerdendir. Bunların yanı sıra ODTÜ AAT her iki senede bir düzenlenen Türkiye Ulusal Astronomi Konferansına da katkı sağlamaktadır.

Şehir İçi ve Şehir Dışı Etkinlikler:

Topluluk bünyesinde her sene şehir içi ve şehir dışında birçok etkinlik düzenlemekle beraber astronomiyi insanlara sevdirme konusunda büyük adımlar atmaktayız. Bu kapsamda farklı şehirlerdeki ilk ve ortaöğretim kurumlarında çeşitli etkinlikler yapılmıştır. Ankara içerisindeyse birçok farklı okulla bilim şenlikleri düzenlenmiş, belediyelerin ve çeşitli derneklerin düzenlediği etkinliklerde yer alınmıştır.

Daha detaylı bilgiler için aşağıdaki iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Fizik Bölümü Oda No: Z-26
Tel: 0 312 210 43 13
Mail: aat@metu.edu.tr
Facebook: www.facebook.com/ODTUAAT/
Instagram: www.instagram.com/odtuaat/
Twitter: twitter.com/odtuaat
İnternet Sitesi: http://gokyuzu.org

ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu