ODTÜ OSA – SPIE Öğrenci Kolları

ODTÜ OSA -SPIE Öğrenci Temsilciliği dünyanın en prestijli optik topluluklarının ikisini temsil eder. Her ikisi de köklü ve alanlarında lider topluluklardır. OSA, (güncel adı) The Optical Society, 1916’da bilim insanlarını tek çatı altında toplamak, araştırmalarda ve eğitimde liderlik etmek amacıyla kurulmuştur. SPIE, (güncel adı) the international society of optics and photonics, 1955’te optik enstrümentasyon alanında bir özelleşme sağlamak amacıyla kurulmuştur.

ODTÜ Öğrenci Temsilciliği, 2011’den beri OSA’yı ve 2013’ten beri SPIE’yi temsilen bu misyonları üstlenmiştir. Temsilciliğinin amacı optik ve fotonik alanlarına ilgi duyan öğrencileri ve personelleri bir araya getirmektir. Temsilcilik; atölyeler, paneller, sunumlar, seminerler, alan gezileri ve toplantılar, konferanslar düzenler. Ayrıca, dünzenli olarak Fotonik Günü konferans serisini de düzenler. Geçmiş yıllarda Fotonik Günü konferansları bilim ve sanayiyi bir araya getirmiştir. Bu etkinliklerin amacı bilimdeki, teknolojideki ve endüstirdeki gelişmeleri takip etmektir. ODTÜ Öğrenci Temsilciliği ayrıca Fizik bölümü ve akademisyenler tarafından da desteklenmektedir. Prof. Raşit Turan OSA adına ve Doç. Dr. Alpan Bek SPIE adına Temsilciliğe danışmanlık yapmaktadır.

Türkiye’deki diğer Öğrenci Temsilcilikleri Koç, Bilkent ve TOBB üniversitelerinde bulunmaktadır. OSA ve SPIE ulusal ve uluslararası etkinlikler için Öğrenci Temsilciliklerine kaynak ve maddi destek sağlamaktadır. Ayrıca, topluluk üyesi olarak konferans ve organizasyonlara katılmak için harç ve burs başvurusu yapmak da mümkündür.

İletişim için:
Facebook

Diğer topluluklar:

ODTÜ AAT

ODTÜ OFT